اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بیمار سلیاکی در خدمت سربازی امکان رعایت رژیم فاقد گلوتن را ندارد + [صوت]

دکتر رضا ملک زاده در رادیو سلامت گفت: سازمان وظیفه عمومی در صورت تایید بیماری سلیاک در مراکز معتبر پزشکی از مداخله در رژیم فاقد گلوتن بیماران پرهیز کند.

برنامه نیم نگاه رادیو سلامت با موضوع بررسی مشکلات اجتماعی بیماران سلیاک، با حضور رضا ملک‌زاده (معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سلیاکی) از شبکه رادیویی سلامت روی آنتن رفت.

 

رضا ملک زاده علت بوی دهان

 

به گزارش بی‌گلوتن / رضا ملک‌زاده در این برنامه با اشاره به مشکلات بیماران سلیاکی در حوزه معافیت از خدمت سربازی، گفت: شایسته است که سازمان وظیفه عمومی در صورت تایید بیماری سلیاک در مراکز معتبر پزشکی از مداخله در رژیم فاقد گلوتن بیماران پرهیز کند.

وی با اشاره به این که بیماری سلیاک با مصرف گندم و جو دو مرتبه عود می‌کند، اظهار داشت: تشخیص بیماری سلیاک در وظیفه عمومی از طریق بیمار کردن افراد کار مناسبی نیست.

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به این که تمامی آزمایشات تایید کننده سلیاک در مراکز معتبر پزشکی کشور انجام می‌شوند، عنوان کرد: بیمار سلیاکی در وضعیت خدمت سربازی امکان رعایت رژیم فاقد گلوتن را ندارد، بر همین اساس باید از جانب سازمان وظیفه عمومی معاف دائم شناخته شود.

وی با اشاره به این‌که مصرف گلوتن برای بیماران سلیاکی یک پرهیز جدی است، اظهار داشت: انجمن سلیاک ایران آمادگی دارد تا برای همکاری در خصوص ارائه معافیت‌های پزشکی مدارک بیماران سلیاکی را در اختیار سازمان وظیفه عمومی قرار دهد.

رضا ملک‌زاده در ادامه اضافه کرد: بیمار مبتلا به سلیاک پس از مصرف گلوتن درگیر بیماری‌های مختلفی می‌شود که در دوران رژیم از وجود آن‌ها مصون بوده است.

وی با اشاره به این که در حال حاضر آمار تمامی بیماران سلیاکی در انجمن حمایت از بیماران سلیاکی موجود است، خاطر نشان کرد: سازمان نظام وظیفه می‌تواند بر اساس آمار ارائه شده از سمت انجمن حمایت از بیماران سلیاکی مشمولان مبتلا به این بیماری را از خدمت سربازی معاف کند؛ در صورتی که انجمن حمایت از بیماران سلیاکی تعهد خود را در قبال این اطلاعات و بیماران قبول می‌کند.

 

نظام وظیفه باید گواهی‌ها و مستندات بیماران سلیاکی را معتبر بداند

 

وی با اشاره به این که در حال حاضر حدود ۷۰ هزار بیمار سلیاکی در کشور زندگی می‌کنند (آمار سال ۱۳۹۷)، اذعان داشت: انجمن حمایت از بیماران سلیاکی تا به امروز ۷ هزار ن بیمار مبتلا به سلیاک را مورد شناسایی دقیق قرار داده است.

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سلیاکی با اشاره به این که در بسیاری از مواقع پزشکان وظیفه عمومی تاییده‌های وزارت بهداشت و انجمن سلیاک را مقبول نمی‌دانند، عنوان کرد: سازمان وظیفه عمومی باید گواهی‌ها و مستندات معتبر بیماران مبتلا سلیاک را معتبر بداند.

وی افزود: متاسفانه برخی از بیماران برای برخورداری از معافیت پزشکی، خود را با بیماری‌ها و عوارض متعدد آن درگیر می‌کنند.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت در ادامه اضافه کرد: بدون شک یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک تا آخر عمر خود با این بیماری درگیر است.

 

تنوع محصولات بدون گلوتن باید بیشتر شود

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم افزایش دسترسی بیماران سلیاکی به محصولات بدون گلوتن در سراسر کشور، اظهار داشت: در سال‌های گذشته انجمن حمایت از بیماران سلیاکی و وزارت بهداشت در تلاش بوده‌اند تا با همکاری صنعت تولیدی‌های متعددی را به سمت تولید و ارائه محصولات فاقد گلوتن سوق دهند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: امید است که در سال‌های آینده با توجه به تلاش‌های انجام شده تنوع محصولات بدون گلوتن در داخل کشور افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر بسیاری از داروها حاوی گلوتن هستند، اظهار داشت: در برخی از موارد محصولات تولید شده به نام بدون گلوتن نیز دارای مقادیری گلوتن هستند که باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرند.

ملک‌زاده با اشاره به وضعیت بیمه‌ای بیماران سلیاکی، تصریح کرد: آزمایش‌های مختص به سلیاک باید تحت پوشش بیمه‌ها قرار بگیرد، اما در بسیاری از مواقع این موضوع مورد کم لطفی سازمان‌های بیمه‌گر قرار می‌گیرد.

وی در خصوص افزایش قیمت بن خرید محصولات فاقد گلوتن، عنوان کرد: بیماران سلیاکی به صورت ماهانه ۳۰ هزار تومان بن خرید محصولات بدون گلوتن دریافت می‌کنند، اما وزارت بهداشت در تلاش است تا این مبلغ را در حد دو برابر افزایش دهد.

 

 

فایل صوتی برنامه نیم‌نگاه با حضور دکتر رضا ملک‌زاده (معاون وزیر بهداشت) و سردار ابراهیم کریمی (جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی) و سپهر نصیحت‌گر (عضو انجمن حمایت از بیماران سلیاکی) در رادیو سلامت را اینجا بشنوید.

انتهای پیام/

 

گفت‌وگوی سپهر نصحیت‌گر (عضو انجمن حمایت از بیماران سلیاکی) در این برنامه را بخوانید.

اسکرول به بالا