اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

معافیت سربازی حق قانونی بیمار سلیاکی است + [صوت]

متاسفانه پزشکان متخصص سازمان وظیفه عمومی از بیمار سلیاک درخواست می‌کنند

برنامه نیم نگاه رادیو سلامت با موضوع بررسی مشکلات اجتماعی بیماران سلیاک، با حضور رضا ملک‌زاده (معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سلیاکی) از شبکه رادیویی سلامت روی آنتن رفت.

 

به گزارش بی‌گلوتن / سپهر نصیحت‌گر در برنامه نیم‌نگاه از شبکه رادیویی سلامت با اشاره به این که بیماری سلیاک در نوع دیگر یک سبک غذایی جهانی به شمار می‌آید، گفت: در اغلب مواقع پیشوند یا صفت بیماری همراه با سلیاک مطرح می‌شود، در حالی که پرهیز از پروتئینی به نام گلوتن در افراد عادی نیز مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به این‌که بیماری سلیاک در اولین قدم باعث تحریک پرزهای روده کوچک می‌شود، اظهار داشت: بیماری سلیاک قدرت تحمل پروتئین گلوتن را از روده‌های فرد مبتلا سلب می‌کند، به طوری که پروسه جذب بیمار به طور کلی مختل می‌شود.

عضو انجمن حمایت از بیماران سلیاکی با اشاره به وجود پُررنگ گلوتن در گندم، جو و چاودار، تصریح کرد: بیمار مبتلا به سلیاک پس از مصرف گندم یا جو برای مدتی ابزار جذب پروتئین، ویتامین و بسیاری از مواد ضروری بدن را در اختیار ندارد.

وی در ادامه افزود: در صورتی که امکان جذب مواد از بدن انسان سلب شود، زمینه ایجاد بسیاری از بیماری‌های مختلف فراهم خواهند شد، چرا که بدن در این صورت توانایی دفاع از خود را ندارد.

 

عموم مردم از بیماری سلیاک اطلاعی ندارند

 

سپهر نصیحت‌گر با اشاره به مشکلات اجتماعی بیماران سلیاکی در ایران، توضیح داد: متاسفانه بیماران سلیاک در حال حاضر در متن جامعه اعم محیط مدرسه و دانشگاه و خانواده با مشکلات اجتماعی متعددی رو به رو هستند.

وی با اشاره به این که عموم مردم از بیماری سلیاک اطلاعی ندارند، اظهار داشت: بخش عمده‌ای از مشکلات یک بیمار سلیاکی مربوط به معضلاتی است که بعد از تشخیص بیماری واقع می‌شوند، در حالی که بخش تشخیص و درمانی این بیماری معضل چندانی را برای بیماران ایجاد نمی‌کند.

عضو انجمن حمایت از بیماران سلیاکی با اشاره به وضعیت بیماری سلیاک و ارتباط آن با خدمت سربازی، عنوان کرد: بر اساس آیین نامه مصوب هیات دولت در سال ۱۳۹۳ سازمان وظیفه عمومی باید بیماران سلیاکی را از خدمت سربازی معاف کند.

 

معافیت سربازی حق قانونی بیمار سلیاکی است

 

وی با تاکید بر این که معافیت پزشکی از خدمت سربازی حق قانونی یک بیمار سلیاکی است، تصریح کرد: متاسفانه پزشکان متخصص سازمان وظیفه عمومی از بیمار سلیاک درخواست می‌کنند که پس از مصرف گندم و جو به پزشک مورد نظر ناجا مراجعه کنند، در حالی که مصرف گندم برای بیمار سلیاکی می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

سپهر نصیحت‌گر در ادامه اضافه کرد: علائم بالینی و آزمایشات خون و نمونه‌برداری‌های روده یک بیمار سلیاکی تا زمانی گواه بر این بیماری هستند که بیمار تحت مصرف گلوتن باشد و در دوران پرهیز به دلیل ترمیم شدن بدن، آزمایشات مختلف بیماری سلیاک را نشان نمی‌دهند.

وی افزود: سازمان نظام وظیفه در حالی بیماران سلیاک را مجبور به مصرف گندم و جو می‌کند که بیماری این افراد در مراکز زیر نظر وزارت بهداشت و پزشکان فوق تخصص گوارش و کبد کشور به تایید رسیده‌ است.

 

فایل صوتی برنامه نیم‌نگاه با حضور دکتر رضا ملک‌زاده (معاون وزیر بهداشت) و سردار ابراهیم کریمی (جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی) و سپهر نصیحت‌گر (عضو انجمن حمایت از بیماران سلیاکی) در رادیو سلامت را اینجا بشنوید.

 

انتهای پیام/

 

گفت‌وگوی دکتر رضا ملک‌زاده (رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سلیاکی) در این برنامه را بخوانید.

اسکرول به بالا