اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

ویزیت رایگان سلیاک در بیمارستان امام خمینی اهواز

بیماران سلیاک در مرکز تحقیقات گوارش واقع در بیمارستان امام خمینی اهواز توسط فوق تخصص گوارش به صورت رایگان ویزیت می‌شوند.

به گزارش بی‌گلوتن به نقل از روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اهواز / دکتر پژمان علوی نژاد، فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی این بیمارستان گفت: با توجه به این‌که شناسایی بیماران سلیاک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است مرکز تحقیقات گوارش مستقر در بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز به منظور ارائه خدمات لازم به این بیماران، ویزیت رایگان را در دستور کار خود قرار داد.

وی ادامه داد: معمولا بیشترین مراجعه بیماران گوارشی به همکاران عمومی و متخصص داخلی صورت است، این در حالی است که بیش از ۹۰ درصد بیماران سلیاک توسط فوق‌تخصص‌های گوارش تشخیص داده می‌شوند و در مطالعه‌ای که در استان خوزستان انجام شد، مشخص شد اکثر بیماران به مدت بیش از ۵ سال است که به علائم این بیماری دچار هستند ولی مشکل این افراد تشخیص داده نشده بود.

علوی‌نژاد که خود اقدام به ویزیت رایگان بیماران سلیاک نمود، اظهار داشت: این مرکز روزهای یک‌شنبه و سه‌شنبه هر هفته در نوبت صبح آماده ویزیت بیماران است؛ بیماران می‌توانند برای آغاز روند معاینه و درمان و اطلاع از نحوه دریافت خدمات در این زمینه، در روزهای ذکر شده، به مرکز تحقیقات گوارش واقع در طبقه چهارم بیمارستان امام(ره) مراجعه کنند.

وی درباره علائم بیماری سلیاک گفت: بیمار مبتلا به سلیاک به پروتئینی در آرد گندم و جو و غلات وابسته به این نوع مواد، حساسیت دارد. شخص پس از مصرف این غلات دچار نفخ می‌شود. بروز اسهال‌های متناوب یا یبوست، درد شکم و التهاب روده نیز از عوارض و علائم دیگر بیماری سلیاک باشد. التهابی که به واسطه این بیماری در روده ایجاد می‌شود ممکن است موجب بروز زخم‌هایی در جدار روده‌ها و در دراز مدت منجر به ایجاد بدخیمی‌های گوارشی شود.

این فوق تخصص گوارش مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اهواز ادامه داد: در صورت عدم توجه به این علائم و درمان بیماری، عوارض بسیار خطرناکی در دراز مدت بروز می‌کنند. به طوری که بیمار به دنبال ابتلا به بیماری سلیاک، دچار کم خونی و فقر آهن می‌شود.

علوی نژاد اظهارداشت: پوکی استخوان، بروز اختلالات تیروئید مقاوم به درمان و حتی نازایی نیز می‌تواند نتیجه بی‌توجهی به این علائم و درمان نشدن سلیاک باشد. هم‌چنین فرد ممکن است به عوارضی چون ریزش مو، اختلالات پوستی، کندذهنی، افسردگی، سلب قدرت تفکر و تشنج‌های متعدد نیز گرفتار شود.

انتهای پیام/

اسکرول به بالا