اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

سلیاک با غربالگری قابل تشخیص است 

اساس تشخیص بیماری سلیاک آزمایش خون و ژنتیک است. امروزه افرادی که با کم‌خونی،‌کمبود کلسیم واختلال رشد مواجه هستند می‌توانند مشکوک به این بیماری باشند. 
به گزارش بی‌گلوتن به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان / محمدجواد احسانی (فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد) در اولین همایش ملی بیماری سلیاک گفت: اساس تشخیص بیماری سلیاک آزمایش خون و ژنتیک است. امروزه افرادی که با کم‌خونی،‌ کمبود کلسیم و اختلال رشد مواجه هستند می‌توانند مشکوک به این بیماری باشند.
وی تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد علائم واضح سلیاک را ندارند. بیش از ۱۰ درصد افراد دچار افزایش وزن هستند و ۲۰ درصد افراد مبتلا، در زمان تولد و یا بالای سن ۶۰ سال شناسایی می‌شوند.
احسانی غربالگری را روشی دانست که درصد قابل توجهی از موارد با آن تشخیص داده می‌شوند و افزود: افرادی که علامت‌هایی همچون، اختلالات ایمنی کبد، پوکی استخوان زودرس،‌کمبودآهن بی‌دلیل را شاهد هستند،‌در زمره‌ی افرادی قرار می‌گیرند که بیماری سلیاک در آن‌ها با علامت تشخیص داده می‌شود اما اگر افرادی دچار اختلالات ایمنی تیروئید، نروپاتی محیطی،‌دیابت نوع یک و سندروم دان هستند، اگر علامتی هم نداشته باشند،‌باید مورد آزمایش قرار بگیرند.
وی خاطر نشان کرد: زنانی که به طور مکرر سقط جنین می‌کنند، افرادی که میگرن مداوم دارند و یا سطح ویتامین B12 و اسید فولیک در بدنشان پایین است، می‌بایست مورد بررسی قرار بگیرند،‌هم‌چنین تمام قسمت‌ها در زمان استفاده از رژیم غذایی معمول، قابل اعتماد است.
انتهای پیام/
اسکرول به بالا