اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

نکاتی برای ضدعفونی کردن سطوح در مقابله با ویروس کرونا

ویروس‌ها موجودات زنده نیستند و برای تکثیر و عفونت‌زایی باید حتما از بدن یک موجود زنده تغذیه کنند. با این حال ویروس‌ها در محیط خارج از بدنِ موجود زنده قادر هستند چند ساعت به حالت نیمه فعال باقی بمانند.

به گزارش بی‌گلوتن / ویروس‌ها موجودات زنده نیستند و برای تکثیر و عفونت‌زایی باید حتما از بدن یک موجود زنده تغذیه کنند. با این حال ویروس‌ها در محیط خارج از بدنِ موجود زنده قادر هستند چند ساعت به حالت نیمه فعال باقی بمانند.

بر اساس تحقیقات موجود از ساختار ویروس‌های خانواده کرونا مانند SARS، MERS و ویروس کرونای جدید COVID19، مشخص شده است که لایه خارجی ویروس که با نام «کپسید» شناخته می‌شود از جنس چربی است. با این تعریف موادی که قادر به حل کردن چربی‌ها باشند می‌توانند این ویروس را در خود حل کرده و از بین ببرند.

 

ویروس کرونا از جنس چربی است!

 

ویروس کرونا به دلیل وجود لایه چربی، وزن نسبتا سنگینی نسبت به سایر ویروس‌ها دارد و به جای معلق بودن در هوا، بر روی زمین و سطوح مختلف می‌نشیند. میزان ماندگاری ویروس بر روی سطوح مختلف، متفاوت است ولی به طور کلی بیشترین مدت زمان باقی ماندن ویروس کرونا بر روی سطوح صاف و یکنواخت به ویژه استیل و سینک آشپزخانه است و کمترین مدت زمان ماندگاری ویروس بر روی سطوح متخلخل مانند پارچه است.

اینستاگرام بدون گلوتن

ضد عفونی کردن دست‌ها مهم‌ترین قسمت پیشگیری است!

 

شست‌وشو بدن و به ویژه دست‌ها و صورت با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه مهم‌ترین روش مبارزه و پیشگیری با ویروس کرونا است. در کنار آب و صابون، سازمان بهداشت جهانی، استفاده از ژل‌های ضدعفونی‌کننده الکلی را نیز پیشنهاده کرده است. ولی چنانچه دست‌ها به وضوح کثیف هستند باید به جای استفاده از ژل، دست‌ها را با آب و صابون کاملا شست.

علاوه بر آن پوست را می‌توان با مالیدن الکل حداقل ۷۰ درصد روی آن ضد عفونی کرد ولی به دلیل اثرات نامطلوب الکل بر روی پوست این کار توصیه نمی‌شود.

 

چه مکان‌هایی از خانه احتیاج به ضدعفونی کردن بیشتر دارند؟

 

ضدعفونی کردن و تمیز کردن دو مقوله جدا از یکدیگر هستند. تمیز کردن به معنای پاک کردن آلودگی ظاهری است که الزاما منجر به از بین رفتن میکروب‌ها نمی‌شود؛ ولی ضدعفونی کردن، میکروب‌های موجود بر روی سطوح را از بین می‌برد بدون اینکه تاثیری بر آلودگی‌های ظاهری داشته باشد. بنابراین اگر اشیای مورد نظر به وضوح کثیف و یا جرم گرفته هستند، قبل از ضدعفونی کردن آن‌ها باید با آب و صابون پاک شوند.

 

تمامی اتاق‌ها و مکان‌هایی که فرد بیمار در آن‌ها رفت و آمد دارد باید به طور مرتب ضدعفونی شوند (مانند اتاق خواب یا نشیمن و حمام و سرویس بهداشتی) بهتر است بعد از حمام کردن فرد آلوده، حمام را ضدعفونی کنیم.

مواردی مانند شیر آب، دست‌گیره درها به خصوص در سمت خارج، کلید برق، کنترل تلویزیون و بسیاری از وسایل شخصی نظیر موبایل، صفحه کیبورد، کلیدها و یا هدفون باید به صورت روزانه ضدعفونی شوند. در حالی که مواردی مثل دیوارها، سقف یا پرده‌ها که در تماس کم‌تری قرار دارند، باید به صورت دوره‌ای (هر هفته) یا در صورت لزوم ضدعفونی شوند.

هنگام تمیز و ضدعفونی کردن سطوح منزل باید از یک جفت دست‌کش یک بار مصرف استفاده کرده و پس از ضدعفونی کردن آن‌ها را دور انداخت. همچنین بعد از خارج کردن دست‌کش‌ها، دست‌ها باید با آب و صابون شسته شوند.

 

تهیه محلول‌های خانگی برای ضدعفونی کردن سطوح

 

محلول‌های تجاری مورد تایید برای مقابله با آلودگی ویروس کرونا شامل آمونیوم چهارظرفیتی، محلول سدیم هیپوکلریت یا وایتکس خانگی، ترکیبات حاوی هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) و پراکسی استیک اسید هستند.

برای تهیه محلول‌های سفیدکننده خانگی می‌توان به سادگی محلول وایتکس تجاری را با مقدار مشخصی آب رقیق کرده و برای ضدعفونی کردن سطوح و اشیا از آن استفاده نمود. توجه داشته باشید که از این محلول‌های ساختگی باید فقط برای ضدعفونی کردن سطوح سخت و غیر متخلخل استفاده کرد؛ بنابراین نباید پارچه و لباس‌ها را با آن‌ها ضدعفونی کرد. همچنین محلول‌های تهیه شده هر یک به مدت زمان معین (معمولا ۱۰ دقیقه) برای اعمال اثر ویروس کشی خود نیاز دارند. برای این منظور:

  • می‌توان از نسبت ۱ به ۹ (وایتکس و آب) محلول ساخت و در مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت استفاده کرد.

 

 

نکات ایمنی در هنگام استفاده از مواد ضدعفونی کننده در خانه

 

  • از الکل برای ضد عفونی کردن در مقیاس وسیع استفاده نکنید چرا که ماده‌ای اشتعال‌زاست و ممکن است باعث آتش سوزی شود.

 

  • الکل مورد استفاده در ضد عفونی کردن سطوح و یا مصارف طبی و پزشکی فقط و فقط اتانول ۷۰ درصد است. الکل های صنعتی درصد بیشتری از الکل متانول که به نام الکل چوب نیز شناخته می‌شود را در ترکیب خود دارند. متانول سمی است و از راه پوست نیز جذب می‌شود. مسمومیت با متانول عواقب وخیمی مانند نارسایی کلیه‌ها، نابینایی و مرگ برای فرد دارد.

 

  • از ترکیب سفیدکننده‌های خانگی (وایتکس) با الکل بپرهیزید چراکه باعث تولید ماده‌ای می‌شود که به دستگاه عصبی، تنفسی، کبد، کلیه و پوست آسیب می‌رساند. هم‌چنین از ترکیب سفیدکننده خانگی با آمونیاک بخارات شیمیایی تولید شده که به دستگاه تنفسی آسیب می‌زند.

 

  • هرگز سفیدکننده خانگی را با ترکیب اسیدی مانند سرکه یا جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) ترکیب نکنید، زیرا واکنش حاصل از این کار بسیار خطرناک بوده و به چشم‌ها و سیستم تنفسی آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌کند.

 

  • هم‌چنین یک اشتباه متداول ترکیب کردن دو سفیدکننده با یکدیگر است. از آن‌جایی که شرکت‌های تولیدکننده مواد شوینده هر یک فرمول خاصی برای ترکیب شیمیایی خود دارند بنابراین ترکیب سفیدکننده‌های قوی و ضعیف با یکدیگر نیز ممکن است سبب تولید واکنش‌های شیمیایی خطرناک و تولید بخارهای سمی شود.

 

 

انتهای پیام/

اسکرول به بالا