اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

علت بوی بد دهان چیست؟

دکتر رضا ملک‌زاده گفت: دلیل ۸۰ درصد بوی بد دهان، بیماری‌های دهان و دندان (پلاک‌های دندان، پوسیدگی دندان، پریودنتیت یا التهاب بافت‌های اطراف لثه، سایر بیماری‌های لثه) سرطان دهان و ... است.
رضا ملک زاده علت بوی دهان
به گزارش بی‌گلوتن به نقل از پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران/ دکتر رضا ملک‌زاده،  معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، در نوزدهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های گوارش و کبد که از ۱۴ تا ۱۷ آبان ۹۸ در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد گفت: بوی بد دهان (هالیتوز) یک مشکل بهداشتی و مساله جدی اجتماعی است که مبتلایان را ناگزیر از تحمل رنج فراوان کرده و بر روابط شخصی آنها تاثیر گذاشته است.

رییس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهرن، با بیان این‌که بوی بد دهان از سنین کودکی (دو یا سه سالگی) شروع شده و با افزایش سن، بیشتر می‌شود، اظهار داشت:میزان شیوع بوی بد دهان در جوامع مختلف طبق مطالعات انجام شده، بین ۱۵ تا ۳۰ درصد است.

وی افزود: شیوع بوی بد دهان در مردان سه برابر زنان است اما عمدتا، زنان از آن شکایت می‌کنند؛ چرا که به این موضوع اهمیت بیشتری می‌دهند.

 

بوی بد دهان، اغلب بوی تنفس انسان است

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد، با تاکید بر این‌که بوی بد دهان، اغلب بوی تنفس انسان است نه بوی خود دهان، عنوان ادامه داد: تولید «گازهای سولفور» توسط باکتری‌های دهان و روده (۹۰ درصد ناشی از هیدروژن سولفید و متیل مرکاپتان)  است.

وی تصریح کرد: باکتری‌های فلور که به فراوانی در دهان و روده انسان قرار دارند و البته در مری و معده  انسان بسیار کم هستند، گاهی در جریان تجزیه و تحلیل پروتئین‌های بدن موجب تولید گازهای سولفور می‌شوند و این پروتئین‌ها را تبدیل به گاز می کنند؛ این گازها پس از آن‌که جذب خون شدند، وارد ریه و از طریق بازدم، از دهان خارج و به شرط برخورداری از غلظت کافی در تنفس انسان، احساس می‌شوند.

رضا ملک‌زاده تاکید داشت: بهترین زمان تشخیص میزان یا شدت بوی دهان افراد زمانی است که از خواب در صبح بیدار می‌شوند.

 

بوی بد دهان، از فوبیا تا واقعیت

رییس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران، بوی بدن دهان واقعی را دارای علائمی دانست و گفت: برخی اوقات افراد از بوی بد دهان (فوبیای بوی بد دهان) نگران هستند و با وجود نداشتن بیماری‌های دهان و دندان، به خاطر این تصور، به متخصصان گوارش و کبد مراجعه می‌کنند؛ مانند کسانی که رفلاکس دارند و گمان می‌کنند دهان‌شان بو می‌دهد، اما در واقع دهان‌شان بو نمی‌دهد، بلکه اعتماد به نفس‌شان در این زمینه کاهش یافته است و این افراد اگر مشکل جدی در زمینه چنین احساسی دارند، نیازمند مداخله روانپزشکی هستند.

 

بوی بد دهان واقعی، از موقت تا ماندگار با منشا بیماری‌ها

رضا ملک‌زاده با اشاره به تعریف بوی بد دهان واقعی و تقسیم‌بندی خاطر نشان کرد: بوی بد دهان واقعی یا «موقتی با منشأ فیزیولوژی»و یا «ماندگارتر با منشأ بیماری‌ها» است.

وی درباره دسته اول توضیح داد: ۵۰ درصد مردم جوامع، گاهی دچار بوی بد دهان موقتی یا فیزیولوژیک می‌شوند. گرسنگی طولانی مدت، خواب طولانی، بالا رفتن سن، دوران قاعدگی، خوردن برخی اقلام غذایی، مصرف سیر، پیاز و نیز نوشیدنی‌هایی مثل الکل، مصرف دخانیات، مصرف برخی داروها که باعث خشکی دهان می‌شوند، از جمله عوامل بوی بد دهان موقتی هستند و نیازمند درمان نیستند.

این استاد ممتاز گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: بوی بد دهان ماندگار که یا «ناشی از بیماری‌های دهان و دندان» و یا نشات گرفته از  بیماری‌های سیستماتیک  هستند، حتما باید درمان شوند.

وی افزود: دلیل ۸۰ درصد بوی بد دهان، بیماری‌های دهان و دندان (پلاک‌های دندان، پوسیدگی دندان، پریودنتیت یا التهاب بافت‌های اطراف لثه، سایر بیماری‌های لثه) سرطان دهان و … است.

دکتر ملک‌زاده خاطر نشان کرد: در کنار بیماری‌های دهان و دندان، لوزه‌ها نیز می‌توانند در ایجاد بوی بد دهان موثر باشند که البته سهم ناچیزی دارند.
رییس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیماری‌های سیستماتیک را عامل ۲۰ درصد بوی بد دهان دانست و گفت: در این زمینه می‌توان به اختلالات متابولیک، بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی، بیماری‌های دستگاه تنفسی تحتانی و ریه‌ها، اختلالات دستگاه گوارش، لوسمی، نارسایی‌های مزمن کلیوی، نارسایی‌های مزمن کبدی، عفونت‌های حلق و بینی می توان اشاره کرد.

 

اهمیت درمان بیماری‌های سیستماتیک که عامل بوی بد دهان هستند

وی ادامه داد: بیماری‌های سیستماتیک اگرچه علت ۲۰ درصد بوی بد دهان هستند اما به دلیل ماندگاری بیشتر، اهمیت بسیاری دارند و باید حتما شناسایی و درمان شوند.

ملک‌زاده تاکید کرد: پزشک ممکن است در هنگام معاینه بیمار، متوجه بوی بد دهان او شود که باید حتما به آن اهمیت بدهد و با گرفتن تاریخچه‌ای از بیمار، علت واقعی بوی بد دهان را با بررسی‌های لازم تا مرحله تشخیص بیماری سیستماتیک عامل بوی بد دهان و رفع آن، پیگیری کند. به عنوان مثال، تنفس برخی بیماران بوی مدفوع می‌دهد و پزشک متخصص، بعد از معاینه متوجه وجود توده‌ای در شکم و پس از اندوسکوپی شاهد زخم بزرگی در معده می‌شود که همین بیماری علت بوی بد دهان است. البته این موارد نادر است اما اهمیت پیگیری بوی بد دهان بیمار را نشان می‌دهد.

این فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد تاکید داشت: وجود میکروب هلیکوباکتر پیلوری هیچ‌گاه باعث بوی بد دهان نمی‌شود و نباید فرد را به خاطر این موضوع اندوسکوپی کرد.

 

بوی بد دهان با علت ژنتیکی

رضا ملک‌زاده رفع بوی بد دهان با منشأ بیماری‌های ژنتیکی تاثیرگذار را گاهی نیازمند ژن درمانی دانست و افزود: بسیار مهم است از فردی که پس از اطمینان از نداشتن بیماری دهان، برای رفع مشکل بوی بد دهان به پزشک متخصص بیماری‌های گوارش و کبد مراجعه کرده، پرسیده شود چه کسی می‌گوید دهان‌ت بو می دهد؟ یا این‌که بیمار، آن فرد را هنگام مراجعه به پزشک، با خود همراه کرده باشد تا اطلاعات دقیق‌تری در این زمینه به دست آید.

 

عوامل کاهش بوی بد دهان

رییس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران، رعایت بهداشت دهان و دندان و سه بار مسواک زدن در طول روز، رژیم غذایی سالم مثل خوردن غذاهای فیبردار و پرهیز از خوردن سیر و پیاز، عدم استعمال دخانیات، خودداری از مصرف الکل و مصرف زیاد قهوه، نوشیدن آب به مقدار کافی، جویدن آدامس، مصرف برخی پروبیوتیک‌ها را از عوامل موثر در رفع بوی بد دهان برشمرد و گفت: گاهی تجویز برخی آنتی‌بیوتیک‌ها توسط پزشک، موجب می‌شود بوی بد دهان برای مدتی به سرعت اما موقتی از بین برود و مثلا فرد را یک تا دو هفته از بوی بد دهان نجات دهد.

 

انتهای پیام/

اسکرول به بالا