اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

تنوع محصولات فاقد گلوتن کم است

دبیر علمی دومین کنفراس بین‌المللی اختلالات مصرف گلوتن گفت: دسترسی دشوار به محصولات فاقد گلوتن و نبود تنوع در این محصولات از مهمترین چالش های پیش روی بیماران مبتلا به سلیاک است.

به گزارش بی‌گلوتن به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان / امیر صادقی فوق تخصص گوارش، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و دبیر اجرایی دومین کنفرانس بین المللی اختلات مرتبط با گلوتن در دومین کنفرانس بیماری سلیاک که صبح امروز در سالن همایش‌های بیمارستان طالقانی برگزار شد، گفت: بیماری سلیاک زمینه ژنتیکی دارد و در اثر زیاده روی در مصرف مواد غذایی همچون  نان، گندم و جو بروز می‌کند.

وی ادامه داد: از آنجایی که این بیماری علائم خاصی ندارد و ممکن است بیمار تا مدت ها از ابتلا به آن آگاهی نداشته باشد و هم‌چنین با توجه به روند رو به رشد اختلات مرتبط با گلوتن به منظور اهمیت به این بیماری و افزایش آگاهی مردم از سلیاک اقدام به برگزاری کنفرانس‌های متعددی کرده ایم.

صادقی یادآور شد: تنها مبتلایان به سلیاک از اختلالات مصرف گلوتن رنج‌ نمی‌برند بلکه برخی از افراد سالم نیز با مصرف مواد غذایی حاوی این ماده که علاوه بر گندم و جو در برخی لبنیات صنعتی و مواد آرایشی نیز وجود دارد، ممکن است دچار علائمی نظیر دل درد، نفخ، بی حالی، بی قراری، یبوست و اسهال شوند.

وی اظهار داشت: حدود ۳ تا ۵ درصد از مردم جامعه (این آمار تا شهریور ۹۵ است) از اختلالات ناشی از مصرف گلوتن رنج می‌برند که یک درصد از آنها مبتلا به بیماری سلیاک هستند و پرداختن به موضوع سلیاک و اطلاع‌رسانی به پزشکان و مردم امری ضروری است.

وی با اشاره به حضور پروفسور مارش بنیان‌گذار پاتولوژی سلیاک در جهان یادآور شد: این کنفرانس در ۲ روز برگزار می‌شود که در روز نخست ۱۵۰ پزشک و روز دوم پزشکان همراه با بیماران مبتلا به اختلال‌های مصرف گلوتن با طرح پرسش و پاسخ حضور به هم می‌رسانند.

 

رشد صعودی بیماری سلیاک در کشور

 

در ادامه این مراسم محمدرضا زالی دبیر علمی دومین کنفراس بین‌المللی اختلالات مربوط به مصرف گلوتن بیان کرد: از آن‌جایی که آمار مبتلایان به سلیاک در جهان در حال افزایش است، شناخت هر چه بیشتر این بیماری اهمیت بسزایی دارد.

وی با اشاره این‌که این بیماری تمام قسمت‌های بدن از مغز تا نوک ناخن‌های پا را درگیر می‌کند، گفت: از علایم این بیماری می‌توان به احساس خستگی و ضعف، بی اشتهایی، لاغری، اسهال، دل‌درد و ناتوانی در حرکت دادن اندام‌های بدن اشاره کرد.

زالی با یادآوری این‌که مبتلایان به بیماری سلیاک در تمام طول عمرشان درگیر این بیماری باقی می‌مانند، افزود: بیماران سلیاک نسبت به پروتئین موجود در گندم به نام گلوتن حساس بوده و قادر به مصرف نان نیستند.

وی با بیان این‌که پیروی از رژیم فاقد گلوتن بسیار هزینه‌بر است؛ تصریح کرد: از دیگر چالش‌های پیش روی بیماران مبتلا به سلیاک دسترسی دشوار به محصولات فاقد گلوتن و نبود تنوع در این محصولات در کشورهای مختلف به خصوص ایران است.

این دبیر علمی با توصیه به اینکه رژیم غذایی فاقد گلوتن یکی از سالم ترین رژیم‌های غذایی دنیا به حساب می آید؛ اضافه کرد: امروزه بسیاری از ورزش‌کاران، مبتلایان به دیابت، چاقی، فشار خون و بیماری های قلبی عروقی نیز از این رژیم پیروی می کنند.

زالی یادآور شد: از دیگر اهداف این کنفراس می‌توان به گردآوری پاتولوژیست ها از نقاط مختلف جهان برای آگاهی‌بخشی بیشتر به افراد اشاره کرد.

انتهای پیام

اسکرول به بالا