اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

آیا برنج فاقد گلوتن است؟

اگر تا به حال زندگی بدون گلوتن را تجربه کرده‌اید، حتما می‌دانید که برنج فاقد گلوتن است. در واقع برنج با بیش از ۳ میلیارد طرف‌دار (نیمی از جمعیت جهان) پرخاصیت‌ترین و پر طرفدارترین نوع غلات در کره زمین است.

اگر تا به حال زندگی بدون گلوتن را تجربه کرده‌اید، حتما می‌دانید که برنج فاقد گلوتن است. در واقع برنج با بیش از ۳ میلیارد طرف‌دار (نیمی از جمعیت جهان) پرخاصیت‌ترین و پر طرفدارترین نوع غلات در کره زمین است.

 

برنج فاقد گلوتن

به گزارش رسانه بی‌گلوتن / برنج در مقایسه با سایر غلات هم‌رده‌ی خود بسیار ارزان و مغذی است و کاربردهای فراوان در حوزه آشپزی دارد و به همین دلیل است که هر روز به طرفداران برنج اضافه می‌شود.

آرد برنج در بسیاری از آشپزخانه‌های بدون گلوتن به عنوان عنصر اصلی مواد و غذاهای مختلف به کار می‌رود.

در حالی‌که برنجِ غیرفرآوری شده مانند «برنج سفید»، «برنج قهوه‌ای» و غیره فاقد گلوتن هستند، اما هنگام خرید برنج یا میل غذا در رستوران‌ها نکته‌هایی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

توصیه می‌شود اگر برنج بسته‌بندی شده تهیه می‌کنید حتما به برچسب فاقد گلوتن روی برنج دقت کنید. چرا که برخی از برنج‌های بسته‌بندی شده به ویژه در خارج از ایران به صورت پیش فرض با ادویه یا سس ترکیب شده و به فروش می‌رسند. این احتمال همیشه وجود دارد که مواد موجود در ادویه‌ها یا سس‌ها بدون گلوتن نباشند.

بسیاری از برنج‌های بدون برچسب فاقد گلوتن ممکن است در طی فرآیند فرآوری یا بسته‌بندی و فروش با گندم یا جو آلوده شوند. برای مثال ممکن است فروشنده برنج را به صورت فله‌ای در مغازه در جوار گندم یا جو قرار دهد و یا در هنگام فروش از یک قاشقچه مشترک برای تقسیم و وزن‌کشی برنج و سایر غلات استفاده کنند.

در رستوران‌های مختلف حتما قبل از میل غذا با سرآشپز و مدیر رستوران در مورد شیوه طبخ و نوع برنج صحبت کنید و مطمئن شوید که تمام مراحل طبخ و تهیه برنج بدون گلوتن است.

 

 

برنج اصیل ایرانی فاقد گلوتن است

 

با توجه به این‌که برنج فاقد گلوتن است اما برنج‌هایی وجود دارند که حاوی گلوتن هستند و افراد با بیماری سلیاک و دارای رژیم فاقد گلوتن باید از آن‌ها پرهیز کنند، برای مثال برنج‌های هندی که محصولی صنعتی هستند و در مرحله کِشت قرار نمی‌گیرند حاوی گلوتن هستند.

برنج اصیل ایرانی یا به اصطلاح برنج شمال ایران اگر در مرحله بسته‌بندی و فروش آلوده نشود، فاقد گلوتن است، از این رو در هنگام خرید برنج دقت کنید که حتما برنج فاقد گلوتن و اصل ایرانی را تهیه کنید.

 

انتهای پیام/

اسکرول به بالا